تپه ۸ هزار ساله مانع اجراي طرح کمربندي شد؛ ضرورت بازنگري پروژه در طرح تفصيلي

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1400/01/23 10:10:13
شهردار شهرکرد گفت: در بازنگري طرح جامع بايد طرح کمربندي شهر کيان اصلاح شود.

مهندس بهادر عبدالغني در جلسه تعيين تکليف کمربندي شهر کيان اظهارداشت: با توجه به اينکه تپه سراب شهر کيان در مسير طرح کمربندي است بنابراين بايد اين پروژه در طرح تفصيلي مورد بازنگري قرار گيرد.
 
وي افزود: اين اصلاحيه براساس درخواست ميراث فرهنگي و ازطريق شهرداري به اداره کل راه و شهرسازي ارسال مي‌شود.
 
شهردار شهرکرد با اشاره به عقب‌نشيني معابر موجود در حريم بيان کرد: معابر در محدوده آثار تاريخي چالش‌تر که در طرح تفصيلي مصوب معابر، داراي عقب‌نشيني هستند ميراث فرهنگي توصيه حفظ وضع موجود بدون عقب‌نشيني مي‌باشد.
 
مرجان دادايي سرپرست معاونت معماري و شهرسازي شهرداري شهرکرد در ادامه جلسه خاطرنشان کرد: تپه سرآب واقع در اراضي صنايع حوضچه‌اي با ۸ هزار سال قدمت و از آثار ملي استان و جزو محوطه‌هاي باستاني شاخص استان مي‌باشد.
 
وي افزود: با توجه به طرح مصوب اراضي صنايع حوضچه‌اي و احداث کمربندي جنوب شهر که در اين محدوده تاريخي است سازمان ميراث فرهنگي مانع اجراي طرح‌هاي مصوب شده است.
 
دادايي ادامه داد: در اين جلسه بعد از بحث و تبادل نظر با توجه به اينکه در سنوات گذشته مکاتبات لازم صورت نگرفته و در حال حاضر بازنگري طرح در حال تدوين است جهت رفع مشکل مقرر شد ميراث فرهنگي با نظر مشاور نقاط utm را مشخص و درخصوص تعيين مالکيت پس از بررسي اسناد و مدارک مالکين مکاتبات با راه و شهرسازي انجام تا اصلاحات لازم جهت جابجايي کمربندي و حفظ حريم آثار تاريخي صورت پذيرد
 
وي با اشاره به عقب‌نشيني معابر واقع در حريم آثار تاريخي چالش‌تر گفت: شهرداري شهرکرد استعلامات لازم را از اداره کل ميراث فرهنگي انجام مي‌دهد تا براي حفظ بدنه شهري و به استناد طرح تفصيلي مصوب، سيما و منظر شهري دچار ناهمگوني نگردد، لذا پيشنهاد شد با توجه به آيين‌نامه سازمان ميراث فرهنگي که به تاييد شوراي عالي شهرسازي و معماري رسيده قبل از تصويب طرح جامع و طرح تفصيلي جلسات هم‌انديشي با راه و شهرسازي تشکيل و موارد در نظر گرفته شود

کد خبر: 72959 نمایش: 1969

عکاس :رضا زیرک پور
خبرنگار :سما عسگری

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.