توزيع اعتبارات شهري عادلانه نيست

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1398/05/30
شهردار شهرکرد گفت: توزيع اعتبارات شهري به‌صورت ناعادلانه است و بحث قانون ارزش افزوده بايد اصلاح شود تا همه شهروندان بتوانند از اين درآمدها به‌صورت برابر بهره‌مند شوند.

نورالله غلاميان در جلسه معارف مديران که به ميزباني شهرداري شهرکرد در سالن جلسات دفتر نماينده ولي فقيه در استان برگزار شد، گفت: شهرداري‌ها متفاوت از دستگاه‌هاي اجرايي هستند، وظيفه شهرداري‌ها در واقع مديريت درآمد و هزينه است که بايد کسب درآمد داشته باشند و هم اينکه بتوانند اين درآمدها را به درستي هزينه کنند.
شهردار شهرکرد با اشاره به اينکه همه درآمدهاي شهرداري از سمت مردم تامين مي‌شود که قطعا در اين شرايط اقتصادي فشار زيادي بر دوش مردم وارد مي‌کند، افزود: از محل اعتبارات تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي امسال سهم شهرداري شهرکرد کمتر از يک ميليارد تومان بوده، در صورتي که بودجه شهرداري در سال 98 بيش از 168 ميليارد تومان است.
وي با بيان اينکه از 168 ميليارد تومان بودجه سال 98 شهرداري شهرکرد حدود 62.5 درصد آن هزينه‌هاي عمراني و مابقي هزينه‌هاي جاري هستند، ادامه داد: اعتقاد داريم شهرداري‌ها يک نهاد صرفا خدماتي نيستند بلکه يک نهاد مدني-اجتماعي هستند که بايد در همه عرصه‌هاي زندگي مردم حضور داشته باشند.
غلاميان با تاکيد بر اينکه شايد در بحث مديريت شهري کمتر به حوزه‌هاي اجتماعي شهرها توجه شده است و بروز برخي آسيب‌هاي اجتماعي نيز به همين عدم توجه بازمي‌گردد، عنوان کرد: بيش از 200 وظيفه براي شهرداري تعريف شده است که پاسخگويي به نياز مردم را سخت‌تر مي‌کند. قوانين امروز شهرداري به 50 سال پيش باز مي‌گردد.
شهردار شهرکرد خاطرنشان کرد: قوانيني که امروز در بحث مديريت شهري با آن کار مي‌کنيم قوانيني کهنه و فرسوده مربوط به 50 سال پيش هستند که قطعا با زندگي امروز مردم همخواني ندارد. وي اضافه کرد: توزيع اعتبارات شهري به‌صورت ناعادلانه است و بحث قانون ارزش افزوده بايد اصلاح شود تا همه شهروندان بتوانند از اين درآمدها به‌صورت برابر بهره‌مند شوند. غلاميان تصريح کرد: قانون جامع مديريت شهري چندين سال است که مطرح شده اما هنوز اجرايي نشده است، از سال 62 و 63 مقرر شد شهرداري‌ها به‌صورت خودکفا عمل کنند و يک لايحه درآمدزايي پايدار براي شهرداري‌ها پيش‌بيني شود اما تا الان که سال 98 است هنوز به اين موضوع بها داده نشده است.
شهردار شهرکرد با اشاره به اينکه درآمدهاي شهرداري‌ها به‌ويژه در شهري مثل شهرکرد ناپايدار هستند و در برخي شهرها با يک نوسان در قيمت مسکن شهرداري‌ها دچار مشکل مي‌شوند، بيان کرد: در حوزه عمراني در طول 6 سال گذشته بيش از 500 ميليارد تومان هزينه‌هاي عمران شهري در قالب پروژه‌هاي مختلف صورت گرفته است.
وي با بيان اينکه در حوزه شهرسازي بحث منطقه‌بندي و بازنگري طرح جامع و تفصيلي شهرکرد انجام شد، افزود: در زمينه حمل و نقل و ترافيک، مرکز کنترل ترافيک در شهرکرد راه‌اندازي شد. غلاميان با تاکيد بر اينکه بافت فرسوده شهرکرد بيش از 86 هکتار است، همچنين 400 هکتار در غرب شهرکرد در سه محله مهديه، اشکفتک و چالشتر بافت ناکارآمد شهري وجود دارد، عنوان کرد: به همين سبب اعتبارات خوبي براي عمران و بازآفريني شهري به شهرکرد اختصاص داده شد و پروژه‌هايي در غرب شهرکرد در حال کار هستند.
نورالله غلاميان در کلاس معارف اسلامي مديران استان که در سالن جلسات دفتر نماينده ولي‌فقيه در استان برگزار شد، اظهارداشت: شهرداري‌ها متفاوت از دستگاه‌هاي اجرايي هستند و علاوه‌بر کسب درآمد بايد بتوانند به خوبي هزينه کنند.
وي افزود: اصولا براي درآمد‌هاي شهرداري فشار بر دوش مردم است و ما هم نگران اين موضوع هستيم اما چاره‌اي هم براي اداره شهر نداريم. شهردار شهرکرد با بيان اينکه امسال کمتر از يک ميليارد تومان از اعتبارات تملک دارايي سهم شهرداري شده است، بيان کرد: بودجه شهرداري امسال 168 ميليارد تومان است که حدود 62.5 درصد صرف هزينه‌هاي عمراني و مابقي آن براي هزينه‌هاي شهر صرف مي‌شود.
غلاميان ادامه داد: اعتقاد داريم شهرداري صرفا يک نهاد خدماتي نيست بلکه شهرداري يک نهاد مدني ـ اجتماعي است و بايد در همه عرصه‌هاي شهري حضور داشته باشد که خوشبختانه در شوراي دوره پنجم به اين موضوع نگاه خوبي شده است.
وي گفت: بعد از انقلاب در مديريت شهري شايد کمتر به حوزه اجتماعي توجه شده و آسيب‌هاي اجتماعي شهرها ناشي از عدم توجه به اين موضوع بوده اما در شوراي پنجم اين موضوع سرلوحه مديريت شهري قرار دارد.
شهردار شهرکرد خاطرنشان کرد: حوزه مديريت شهري بيش از 200 وظيفه بر عهده دارد و قطعا پاسخگويي سخت است چرا که قوانيني که امروز در مديريت شهري با آن کار مي‌کنيم قوانيني کهنه و فرسوده است و با زندگي مردم همخواني ندارد و تواقعات مردم بسيار بالاتر است.
غلاميان يکي ديگر از مشکلات مديريت شهري را توزيع ناعادلانه اعتبارات عنوان و تصريح کرد: بحث قانون ارش افزوده بايد اصلاح شود و همه شهروندان بتوانند از اين درآمدها بهره‌مند شوند. وي با اشاره به قانون جامع مديريت شهري گفت: چند سالي است که اين موضوع مطرح است امام تاکنون متاسفانه هيچ اتفاقي در اين حوزه رخ نداده است.
شهردار شهرکرد ادامه داد: از سال 62 قرار بود شهرداري‌ها به صورت خودکفا عمل کنند و به صورت يک لايحه درآمد پايدار براي شهرداري‌ها پيش‌بيني شود اما با گذشت حدود 30 سال از اين موضوع تاکنون به اين موضوع بها داده نشده است و قطعا فشار درآمد شهرداري بر دوش مردم است به خصوص در شهرکرد که صنايع مادر کمتري داريم.
غلاميان افزود: همه درآمدهاي شهرداري بر مدار درآمد ناپايدار است و با يک تغيير قيمت در مسکن شهرداري دچار آسيب مي‌شود و شهرداري‌ها در حال حاضر در پرداخت حقوق کارگران و کارمندان دچار مشکل شده‌انداما خوشبختانه ما تاکنون چنين مشکلي نداشته‌ايم.
وي با بيان اينکه در طي 5 سال گذشته حدود 500 ميليارد تومان در حوزه عمران شهري در قالب پروژه‌هاي مختلف هزينه شده است، بيان کرد: بازنگري طرح تفصيلي، راه‌اندازي مرکز کنترل ترافيک شهرکرد و طرح عمران و بازآفريني شهري و منطقه‌بندي شهر از جمله اقدامات شهرداري بوده است و با توجه به اينکه 86 هکتار شهر و 400 هکتار نواحي مهديه، اشکفتک و چالشتر بافت فرسوده است بنابراين اعتبارات خوبي را براي اجراي پروژه‌ها به اين نواحي اختصاص داده شده است.

کد خبر: 22239 نمایش: 338

عکاس :رضا زیرک پور

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.