32 هزار ميليارد ريال اعتبار به شهرداري ها اختصاص مي يابد

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1397/08/26 08:57:31
عضو کميسيون برنامه و بودجه و ديوان محاسبات مجلس شوراي اسلامي، از تصويب اختصاص 32 هزار ميليارد ريال اعتبار به شهرداري هاي کشور در اين کميسيون خبر داد.

علي کاظمي باباحيدري در نشست معاون وزير کشور با شهرداري ها و دهياري ها در سالن شهيد جعفرازده سازمان برنامه و بودجه افزود: فوريت طرح بازگشت 32 هزار ميليارد ريال اعتبار به شهرداري ها در کميسيون برنامه و بودجه مجلس به تصويب رسيد و هفته آينده براي تصويب نهايي به صحن مجلس مي آيد.
وي تصريح کرد: در رديف بودجه امسال، 32 هزار ميليارد ريال از درآمد ماليات بر ارزش افزوده شهرداري ها به هدفمندي يارانه ها اختصاص داده شوده بود که کميسيون به با بازگشت آن به حساب شهرداري ها راي داد.
نماينده مردم شهرستان هاي اردل، فارسان، کوهرنگ و کيار در مجلس شوراي اسلامي، از ارائه لايحه مديريت شهري و درآمدهاي پايدار شهرداري ها به مجلس شوراي اسلامي در آينده نزديک خبر داد.
کاظمي افزود: يکي از منابع درآمدي شهرداري ها مساله ساخت و ساز است که اين منبع درآمدي در سال هاي اخير با رکود همراه شده است و موجب آسيب پذيري به شهرداري ها شده است.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: دولت بايد اختيار شوراهاي اسلامي شهر و شهرداري ها را به رسميت بشناسد چرا که شهرداري ها حکمرانهاي محلي به حساب مي آيند.
اردشير نوريان در اين نشست افزود: مديريت يکپارچه در حوزه عمران شهري يک ضرورت است و بايد به مديريت منسجم در اين حوزه قائل بود.
به گفته وي، نمي توان تصميماتي را براي شهرداري ها کوچک در استان هاي کم برخوردار گرفت که اين تصميمات تنها در شهرهاي بزرگ کارآيي دارد.
نوريان يادآور شد: اکنون شهرداري ها با کمبود منابع مالي روبرو هستند و بايد براي تامين منابع شهرداري ها و دهياري ها چاره انديشي کرد.
نماينده مردم شهرستان هاي شهرکرد، بن و سامان در مجلس شوراي اسلامي يکي ديگر از مشکلات شهرداري ها را پرونده هاي حقوقي دانست و گفت: ممکن است يک شهردار براي آسيب رساندن غير عمدي به ديوار يک مدرسه که در کنار بزرگراه قرار دارد به 6 ماه حبس تعليقي محکوم شود، اما اين در حالي است که مردم از ظرفيت هاي بالاي اين بزرگراه برخوردار مي شوند و اين از مشکلات حقوقي شهرداري هاست.
عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: در شرايط کنوني با وجود کمبود امکانات و منابع مالي، پذيرش مسووليت سخت است اما شهرداران با فداکاري اقدام به پذيرش مسووليت در شهرهاي کوچک که منابع مالي ندارند، مي کنند.
محمد خالدي سردشتي افزود: افزايش قيمت ها ، باعث کم کاري و بروز مشکلاتي براي پيمانکاران شده است و برخي از پيمانکاران حوزه عمراني شهري براي خريد امکانات با مشکل مالي روبه رو هستند.
وي تصريح کرد: در شهري مانند لردگان چهارمحال و بختياري قرار بود که تا تيرماه امسال طرح جمع آوري شبکه فاضلاب به بهره برداري برسد اما به دليل افزايش قيمت ها پيمانکار اکنون با مشکل تامين اعتبار مواجه شده است.
به گفته وي، برخي از شهرداري ها در استان به ويژه در لردگان، نوپا هستند و منابع مالي ندارد و بايد در اين زمينه وزارت کشور نگاه جدي به شهرداري ها نوپا داشته باشد.
در اين نشست که استاندار و سه نماينده چهارمحال و بختياري حضور داشتند، نورالله غلاميان دهکردي شهردار شهرکرد به نمايندگي از شهرداران و معصومه جهان بين به نمايندگي از دهياران مطالبات شهرداران و دهياران در خصوص تبديل وضعيت نيروي شرکتي و قراردادي شهرداري ها، امنيت شغلي دهياران ، حمکراني محلي شوراها و شهرداري ها، تخصيص قير رايگان، تبعيض پرداخت بين کارکنان شهرداري ها با ساير دستگاه هاي اجرايي و جمع آوري پسماندهاي شهري نظرات خود را مطرح کردند.

کد خبر: 21975 نمایش: 8851

اخبار مرتبط

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.