آيين نکوداشت ثبت شهرکرد، شهر ملي نمد برگزار شد

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1397/10/27
آيين نکوداشت ثبت شهرکرد به عنوان شهر ملي نمد با حضور مديران کشوري، شهردار شهرکرد، معاون سياسي، امنيتي استاندار، مسئولان استاني و توليد کنندگان محصولات نمدي در شهرکرد برگزار شد.

شهردار شهرکرد در اين آيين با اشاره به اينکه نمدمالي يکي از هنرهاي ديرينه اين شهر است، گفت: به منظور حفظ اين هنر، گذر يا کوچه نمدمالان در نزديکي ميدان فردوسي احيا مي‌شود..
نورالله غلاميان دهکردي با اشاره به اينکه اعتبار مورد نياز براي اجراي اين پروژه عمراني تصويب شده است، افزود: براساس جلسات متعددي که انجام شده است عمليات احياي گذر نمدمالان از سال آينده آغاز مي‌شود و به مدت 4 سال ادامه دارد.
وي اظهار داشت: تاکنون جلسات بسياري در راستاي پاسداشت و نکوداشت هنر صنعت نمد در شهرکرد برگزار شده و تمام تلاش خود را براي حفظ اين جايگاه به کار گرفته ايم.
شهردار شهرکرد با تاکيد بر اهميت نگاه فرهنگي در مديريت شهري افزود: گرچه در يکي دو دهه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي از مسائل ميراث فرهنگي غافل بوديم، اما امروز نگاهمان به مديريت شهري، فرهنگي و اجتماعي شده و مسائل فرهنگي در اولويت موضوعات قرار گرفته است.
وي تصريح کرد: اگر بدنبال سلامت فرهنگي شهروندان نباشيم طرح هاي عمراني چند ميلياردي اثرگذاري خود را نخواهد داشت از همين رو با پاسداشت هويت و گذشته شهر خود مي توان سلامت فکري را در جامعه تقويت کرد.
در ادامه اين همايش سرپرست دفتر توسعه و ترويج معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: طي سالهاي گذشته هنرمندان توانمند شهرکردي با نوآوري و به روزرساني محصولات نمدي توانسته اند اين شهر را بعنوان شهر ملي نمد به ثبت برسانند.
حسين خواجه بيدختي افزود: شهرکرد داراي ويژگي ها و ظرفيت هاي بسياري در حوزه توليد نمد است که اگر از اين ظرفيت ها بخوبي بهره گيري شود بي شک مي توان در ثبت اين شهر بعنوان شهر جهاني نمد نيز موفق عمل کرد.
وي ادامه داد: با وجود ظرفيت برخي ديگر از مناطق کشور در حوزه توليد نمد اما مهمترين عامل براي ثبت شهرکرد بعنوان شهر ملي نمد، نو آوري و مصرفي کردن نمد است و اميد مي رود تداوم اين پويايي را در اين هنر صنعت شاهد باشيم.
خواجه بيدختي تصريح کرد: اهميت نمد در اين استان بخوبي تبيين شده و با توجه به وفاق و همدلي شکل گرفته در اين حوزه چشم انداز روشني براي صنعت نمد در استان ترسيم مي شود.
وي از جهاني شدن نمد شهرکرد در آينده نزديک خبر داد و گفت: براي تحقق اين امر نمايندگان شوراي جهاني صنايع دستي و شوراي منطقه اي صنايع دستي برآورد ميداني لازم را خواهند داشت که در اين بين حمايت مسئولان نقش مهمي دارد.
حسين خواجه بيدختي تصريح کرد: ظرفيت هاي خاص شهرکرد در بخش توليد محصولات نمدي علت اصلي ثبت معرفي آن به عنوان شهر ملي نمد است.
وي يادآور شد: کيفيت توليدات نمدي شهرکرد به حدي بالاست که در بازارهاي آمريکا و سوئد رونق فروش مطلوبي دارد.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري نيز در اين آيين، با اشاره به اينکه 500 هنرمند نمدمال در چهارمحال و بختياري وجود دارد، گفت: از اين تعداد 400 نفر در شهرستان شهرکرد و مابقي در شهرستان بروجن هستند.
مهرداد جوادي افزود: در حال حاضر 250 فقره مجوز صنايع دستي، 4 شرکت فعال در زمينه صادرات و يک اتحاديه صنايع دستي در استان در حوزه نمد وجود دارد.
وي با بيان اينکه بيشترين فروش محصولات صنايع دستي استان مربوط به محصولات نمدي است، اضافه کرد: برخي از محصولات به صورت سفارشي براي استان هاي اصفهان و شيراز توليد مي شود.
جوادي با اشاره به اينکه مصارف و انواع توليدات نمد با گذشت زمان متغير شده است، ادامه داد: در حال حاضر بيش از 40 نوع محصول  نمد در استان توليد مي شود.
مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري با بيان اينکه سالانه 40 تن نمد در استان توليد مي شود، گفت: از اين ميزان 25 تن از گمرک استان صادر مي شود، بيشترين صادرات به آمريکا است.
جوادي با اشاره به اينکه در استان قابليت توليد 50 تن نمد وجود دارد، افزود: هنرمندان استان تاکنون موفق به دريافت مهر اصالت يونسکو، يک ديپلم و 15 نشان افتخار  شدند.
وي اضافه کرد: بر اساس آمار گمرک کشور از سال 91 تا 96، يک ميليارد و 296 ميليون دلار صادرات نمد از استان انجام شده است.
در پايان اين برنامه از تمبر يادبود شهرکرد شهر ملي نمد رونمايي شد.
 

کد خبر: 22051 نمایش: 376


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.