آمادگي شهرداري شهرکرد براي مرمت و نگهداري از خانه هاي تاريخي در مرکز استان

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1397/10/24
شهردار شهرکرد گفت: اين شهرداري آمادگي دارد تا خانه هاي تاريخي در مالکيت اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري را تحويل بگيرد و نسبت به مرمت و نگهداري از آن ها اقدام کند.

نورالله غلاميان دهکردي در نشست شوراي اسلامي شهرکرد که با حضور سرپرست ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري برگزار شد، تاکيد کرد: راه اندازي و فعال کردن مرکز دائمي اطلاع رساني به مسافران و گردشگران داخلي و خارجي ورودي به چهارمحال و بختياري در ورودي شهرکرد از مهمترين نيازهاي حوزه گردشگري شهرکرد است.
وي افزود: تسريع در راه اندازي کمپ مسافران در بوستان تهليجان شهرکرد با مشارکت شهرداري و اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري ضرورت دارد.
غلاميان دهکردي تصريح کرد: کميته اي تخصصي شامل مديران و کارشناسان اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري، اداره کل راه و شهرسازي استان و شهرداري شهرکرد نسبت به بومي سازي و يکسان سازي ضوابط نماي ساختماني اطراف قلعه چالشتر اقدام کند.
وي يادآور شد: شهرداري شهرکرد براي برگزاري جشنواره هاي ملي مرتبط با آداب و رسوم چهارمحال و بختياري به ميزباني شهرکرد با اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همکاري خواهد کرد.
رئيس شوراي اسلامي شهرکرد نيز گفت : احياي بافت فرسوده شهرکرد بايد همراه با حفظ آثار تاريخي و فرهنگي باشد تا به اين بافت آسيب نرسد.
حيدر عليپور دهکردي تاکيد کرد: در احياي بافت هاي فرسوده، بهسازي و مقاوم سازي آثار فرهنگي و تاريخي مورد توجه قرار گيرد.
وي افزود: احياي بافت هاي فرسوده شهرکرد با همکاري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري، اداره کل راه و شهرسازي استان و شهرداري انجام شود.
عليپور دهکردي تصريح کرد: توجه ويژه به احياي بافت فرسوده اطراف امامزادگان دو خاتون (س) شهرکرد و بهبود وضعيت سيما و منظر شهري در اين منطقه ضرورت دارد.
نايب رئيس شوراي اسلامي شهرکرد نيز گفت: طرح جامع فرهنگي و گردشگري مرکز چهارمحال و بختياري تهيه، تدوين و اجرايي هر چه سريعتر شود.
فرهاد رئيسي دهکردي تاکيد کرد: توجه به ميراث فرهنگي براساس اسناد بالادستي برنامه ششم توسعه مورد توجه جدي قرار گيرد.
وي يادآور شد: شناسايي، بازسازي و حفظ خانه هاي تاريخي شهرکرد به ويژه در ناحيه غرب (چالشتر، مهديه و اشکفتک) مورد توجه اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري باشد.
رئيسي دهکردي تصريح کرد: اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري نسبت به حفظ تنها دالان موجود در شهرکرد واقع در پشت اتاق آئينه اين شهر اقدام کند.
وي اظهار داشت: متاسفانه اين دالان هم اينک به محلي براي تجمع و کاسبي ميوه فروشان تبديل شده است.
نايب رئيس شوراي اسلامي شهرکرد توجه به خرده فرهنگ هاي تمامي اقوام چهارمحال و بختياري شامل فارس، قشقايي و بختياري را ضروري دانست و گفت: در اين راستا نبايد با دامن زدن به برخي مسايل قوميتي در مرکز استان حساسيت ايجاد شود.
وي تاکيد کرد: بهنگام سازي حريم اطراف بناهاي تاريخي و رفع دوگانگي در اين حوزه از سوي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري انجام شود.
رئيسي دهکردي احياي محور فرهنگي شهرکرد را ضروري دانست و افزود: اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري نسبت به تقويت درآمدزايي در بافت تاريخي زنده چالشتر اقدام کند.
وي بازاريابي در رشته هاي مختلف صنايع دستي توليدي را ضروري اعلام و تصريح کرد: متاسفانه به علت برخي مشکلات اقتصادي و اشکال در بازاريابي ، برخي مشاغل سنتي شهرکرد مانند گيوه دوزي، مسگري، آهنگري، کلاه مالي و نمدمالي در حال نابودي است.
يکي ديگر از اعضاي شوراي اسلامي شهرکرد نيز گفت: در سال هاي گذشته چهارمحال و بختياري به عنوان قطب دامپروري، کشاورزي، صنعت و گردشگري معرفي شده است.
مصطفي حيدري دهکردي تاکيد کرد: متاسفانه اين در حالي است تاکنون هيچ اقدامي براي سرمايه گذاري و اشتغالزايي در حوزه هاي مختلف مرتبط با برنامه هاي اعلام شده صورت نگرفته است.
وي يادآور شد: انتظار مي رود تا اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري نسبت به اجرايي کردن طرح جامع گردشگري استان به ويزه در شهرکرد اقدامات لازم را در سريع ترين زمان ممکن انجام دهد.
حيدري دهکردي، فاصله ميدان فردوسي تا ميدان ابوعلي سينا شهرکرد را محل عرضه صنايع دستي توليدي اين شهر اعلام و تصريح کرد: احياي بازارچه صنايع دستي در اين محل در دستور کار قرار گيرد.
وي با اشاره به فراهم بودن زيرساخت لازم براي تبديل اين محل به گذر صنايع دستي اظهار داشت: اين مهم را مي توان در تجديد نظر طرج جامع شهرکرد بررسي و اجرايي کرد.
سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري نيز گفت: هماهنگي مسئولان مديريت شهري با اين اداره کل باعث موفقيت هاي مطلوب در حوزه حفاظت از ميراث فرهنگي مي شود.
مهرداد جوادي ، اعتبارات دولتي در حوزه ميراث فرهنگي را بسيار ناکافي اعلام و تاکيد کرد: اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري براي تملک بناهاي تاريخي استان با مشکلات مالي و اعتباري رو به رو است.
وي افزود: استفاده از توان مشاوران ذي صلاح براي مطالعه طرح جامع براي بازآفريني شهري در شهرکرد مي تواند در حفاظت از ميراث فرهنگي مرکز چهارمحال و بختياري مؤثر باشد.
جوادي تصريح کرد: متاسفانه بسياري بناهاي تاريخي ثبت شده در چهارمحال و بختياري تعيين حريم نشده و همين موضوع باعث ساخت و سازهايي در اطراف اين بناها شده است.
وي يادآور شد: در همين راستا جبران حقوق تضييع شده مالکان ساختمان ها و زمين هاي محدوده حريم بناهاي تاريخي چهارمحال و بختياري در دستور کار اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قرار گرفته است.
سرپرست اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري چهارمحال و بختياري اظهار داشت: توجه به مسايل اجتماعي در کنار کالبد فضاهاي تاريخي شهري بايد مورد توجه مسئولان مرتبطزباشد.
وي با اشاره به لزوم برنامه ريزي علمي در حوزه توليد تا فروش صنايع دستي چهارمحال و بختياري گفت: متاسفانه هم اينک بخشي از صنايع دستي اين استان مانند خاتم شيخ شبان شهرستان بن به صورت خام در بازار عرضه و فروخته مي شود.
جوادي تاکيد کرد: برندسازي و تجاري سازي توليدات و محصولات صنايع دستي چهارمحال و بختياري جزو دستور کار اولويت دار اين اداره کل قرار گرفته است.
وي افزود: برگزاري جشن 'شهرکرد شهر ملي نمد' با حضور مسئولان کشوري و استاني، صنعتگران صنايع دستي و فعالان اين حوزه در مرکز چهارمحال و بختياري مي تواند زمينه تبديل شهرکرد به 'شهر جهاني نمد' را فراهم کند.
به گزارش ايرنا، در نشست شوراي راهبردي انتخاب شهرها و روستاهاي ملي و با توجه به قابليت ها و ظرفيت هاي هنر دستي نمدمالي و قدمت ديرينه اين هنر در چهارمحال و بختياري، پرونده شهرکرد به عنوان شهر ملي نمد در معاونت صنايع دستي بررسي و تاييد شد.

 

کد خبر: 22050 نمایش: 318


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.