شهرکرد به عنوان شهر ملي نمد ثبت شد

اندازه متن
تاریخ انتشار: 1397/10/19
طي نشستي که در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان با حضور شهردار شهرکرد برگزار شد، تمهيدات لازم جهت برپايي جشن شهر ملي نمد در شهرکرد انديشيده شد.

شهردار شهرکرد در اين جلسه با قدرداني از انجام اين اقدام فرهنگي اظهار داشت: پيشينه نمد مالي در مرکز استان به زمان هاي قبل مي رسد و ما به عنوان متوليان شهر بايد روحيه خود باوري را در افرادي که اين حرفه را انجام مي دهند بيش از گذشته تقويت کنيم.
نورالله غلاميان دهکردي افزود: معرفي حرفه و صنعت مالي امري ضروري است و بايد توليدات اين شغل فرهنگي به نقاط مختلف جهان صادر شود.
وي تصريح کرد: مجموعه مديريت شهري به دنبال آن است از ميدان فردوسي تا ميدان بوعلي سينا که محله و کوچه نمدمال ها در آن قرار دارد را به عنوان گذر صنايع دستي معرفي و نامگذاري کند.
افزوده مي شود، در نشست شوراي راهبردي انتخاب شهرها و روستاهاي ملي با توجه به قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي هنر دستي نمدمالي و قدمت ديرينه اين هنر در چهارمحال و بختياري، پرونده شهرکرد به عنوان «شهر ملي نمد» از سوي معاونت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور در ساختمان کوشک (دفتر غرب آسيا) بررسي پس از تاييد اعضاء ثبت شد.
هنر نمدمالي به واسطه وجود دام فراوان و توليد پشم به عنوان ماده اوليه، توليد اين هنر دستي قدمت ديرينه و طولاني در مرکز استان دارد.
 نمد چهارمحال و بختياري هم اينک نشان يونسکو و نشان ملي مرغوبيت صنايع دستي ايران را دارد.

کد خبر: 22046 نمایش: 317


کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شهرداری شهرکرد میباشد.